Výhody silového tréninku

K čemu vlastně je silový trénink?

Velmi všeobecně řečeno, máme dva typy tréninku – silový trénink (neboli trénink s resistencí, při které dáváme podněty našim svalům k růstu) a kardio trénink. Rozdíly mezi těmito typy mohou být poznány již z názvu. Silový trénink pomáhá k nárustu síly a svalů, kardio trénink posiluje kardiovaskulární činnost.

Pro mnoho lidí je silový trénink velká neznámá. Pokud je cíle zhubnout, mnohem častěji se uchýlí ke kardiu, které přece “pálí mnohem více kalorií”! To je sice ve většině případů pravda, ale silový trénink má obrovské benefity nejen pro to, jak vypadáte, ale může pomoct i v mnoha jiných oblastech života.

Proč bych tedy doporučila každému cvičit i silově?

Jedním z takových největších benefitů silového tréninku je posilnění kostí. Tlak, který bývá během silového tréninku vyvinut na kostru, zvyšuje hustotu kostí a tím pádem i jejich pevnost. Během života se kosti stávají křehčí a křehčí a zvyšuje se risk osteoporózy (se kterou mají hlavně staří lidé velký problém). Silový trénink proto pomáhá předejít těmto komplikacím, což, když mi je teď dvacet, nemám tendeci úplně ocenit, ale až budu stará, tak za to budu nejspíš ráda.

Silový trénink také samozřejmě pomáhá budovat svalovou hmotu. Během něj jsou totiž svalová vlákna natrhávána a během regenerace se tyto malé trhlinky ve svalech zacelují a posilují. To není důležité jen pokud chcete být svalnatí, ale pomůže to samozřejmě i při hubnutí. Svalová hmota vyžaduje více energie než tuk, proto čím více máme svalů na těle, tím více naše tělo pálí kalorií, což při hubnutí určitě pomůže. Budovat svaly trvá celkem dlouho, ale výsledky stojí za to. Jak je to i s zřídnutím kostí, lidské tělo má během života tendenci zbavovat se i nevyužité svalové hmoty, proto nám silový trénink pomáhá nejen tuto hmotu budovat, ale v pokročilejší fázi života hlavně udržovat.

Zlepšení postury a vyrovnání disbalancí v těle. Správná postura je velmi důležitá pro jakýkoliv pohyb. Dnes už ale při několika hodinách sezení denně je velmi obvyklé, že se v těle vytváří abnormality a disbalance – shrbení, bolesti zad, zablokovaný krk, ztuhlé svaly a šlachy, oslabený střed těla, oslabené hýždě, mezilopatkové svaly a tak dále. To všechno potom může vést k další zdravotním problémům a bolestem. Správně provedený silový trénink nám pomáhá tyto „poruchy“ spravit, jelikož se navracíme ke správným pohybovým vzorcům a posilňujeme svaly, které ochabují, protože je tolik nevyužíváme.

Jedním z takových i více osobních benefitů pro mě je celkové posilnění těla, které může vést k vyššímu sebevědomí. Během silového tréninku můžete pozorovat týden co týden, že je vaše tělo silnější a postupně zvládá těžší a těžší cviky nebo váhy. Dosahovat vytyčených cílů je vždycky super samo o sobě, ale pro mě i to vědomí, že jsem schopná dotáhnout těžké tašky z obchodu do čtvrtého patra nebo se pomocí přítahu vytáhnout na vysokou zídku a přeskočit ji, mi přidává na sebevědomí, protože vím, že nepotřebuju pomoc od nikoho jiného a zvládnu to i sama.

Jaké jsou možnosti?

Silový trénink nemusí hned znamenat bench presovat 200 kilo. Silový trénink můžeme dělat v posilovně, ale i doma. Využívat můžeme volná závaží (jednoruční činky, osy, kettlebelly), posilovací stroje (no, ty momentálně tolik asi využívat nemůžeme, pokud je nááhodou nemáte doma, ale všeobecně to platí) , ale také můžeme cvičit jen s vlastní váhou (dřepy, kliky, přítahy, lunge a milion dalších cviků) nebo s pomocí různých rezistenčních pomůcek (například resistenční gumy, které pomůžou vytvořit větší odpor a bude to zase o něco těžší).  Důležité je, aby to bylo pro vaše tělo náročné a tím pádem tam byl podnět pro vaše svaly a kosti se přizpůsobovat.

Pokud vůbec nevíte, jak na to, určitě bych Vám doporučila spolupráci s trenérem. Neskutečně to ulehčí vaši práci a nebudete na to sami. Když se dívám na své začátky, přeju si, abych tehdy investovala nějaké peníze do trenéra. Ušetřila bych hodně zranění a času, kdy jsem se všechno musela učit sama. Pokud nechcete dávat peníze do trenéra, určitě mi můžete napsat, ráda vám pomůžu, aby trénink byl co nejefektivnější a předešli jste zbytečným zraněním.

1 komentář

  1. […] přes pás, boky a nohy? Udělali jste během cvičení více opakování než minule? Jak těžké činky jste zvedali? Jak se dnes cítíte? Zvládnete uběhnout určitou vzdálenost lépe než minule? Je […]

Komentáře nejsou povoleny.